ETİYOPYA BAŞBAKANI MELES ZENAWİ ÖLDÜ

Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi haftalardır devam eden hastalığının ardından 57 yaşında öldü. Meles'in Somali'de İslamcı militanlarla savaşmak üzere askeri birlik göndermesinin Batı tarafından övgüyle karşılandığı belirtiliyor.

Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi haftalardır devam eden hastalığının ardından 57 yaşında öldü.

Zenawi Temmuz'da hastaneye kaldırılmış ancak hastalığının ne olduğu açıklanmamıştı.

Meles Zenawi'nin hasta olduğu yolundaki spekülasyonlar, geçen ay Addis Ababa'da düzenlenen Afrika Birliği zirvesine katılmaması üzerine başlamıştı.

Meles, 1991'de gerilla hareketi lideri olarak, komünist Mengistu Haile Mariam yönetimini devirerek 1991'de işbaşına gelmişti.

1995'e kadar cumhurbaşkanlığı yapan Zenawi daha sonra başbakan oldu.

Zenawi'nin yetkilerini geçici olarak yardımcısı Hailemariam Desalegn üstlendi. Hailemariam Desalegn, aynı zamanda Etiyopya Dışişleri Bakanı.

Üç hafta önce hükümet sözcüsü BBC'ye açıklamasında Zenawi'nin ağır hasta olduğu yolundaki iddiaları reddetmiş ve başbakanın iyileşmeye başladığını söylemişti.

Kenya Başbakanı Raila Odinga BBC'ye yaptığı açıklamada, Meles Zenawi'nin ölümün ardından Etiyopya'nın istikrarı konusunda endişeleri olduğunu ve etnik şiddetin tehdit oluşturmaya devam ettiğini söyledi.

Meles için Afrikacılık fikrine bağlı bir entellektüel ve büyük bir lider diyen Odinga, Meles'in Etiyopya'ya güçlü bir ekonomi ve yeni bir anayasa kazandırdığını söyledi.

Etiyopya'nın ekonomisi, Eritre ile ayrılması ve iki ülke arasındaki savaşa rağmen son yıllarda hızlı bir şekilde büyüdü.

Meles döneminde ABD ile ittifakını güçlendiren Etiyopya, ABD'den yüz milyonlarca dolar yardım alıyor ve ABD'nin Doğu Afrika operasyonlarında kullandığı insansız hava uçaklarına da ev sahipliği yapıyor.

BBC muhabiri James Copnall, Meles'in Somali'de İslamcı militanlarla savaşmak üzere askeri birlik gönderdiğini ve bunun Batı'da övgüyle karşılandığını söyledi.

Ancak Copnall, Etiyopya'da demokrasi ve insan hakları konusunda endişelerin devam ettiğini söylüyor.

2005 seçimlerinin ardından başlayan şiddet olaylarında en az 200 kişi hayatını kaybetmiş, ve çok sayıda gazeteci ve siyasetçi tutuklanmıştı.

Şebab'tan Zenawi açıklaması

Şebab hareketi Zenawi'nin ölümüyle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, Etiyopya'daki Müslümanlar, Şeriat'ın uygulanması için harekete geçmeye çağırıldı. Şu ifadelere yer verildi:

"Etiyopya diktatörü Meles Zenawi'nin ölümü, Doğu Afrika'da karanlık bir dönemin bitişi anlamına geliyor: Hem Zenawi'nin diktatörlüğü altında, kendi ülkesinde acı çeken milyonlarca Müslüman, hem de Somali'ye yönelik istilaları nedeniyle Somali'de öldürülen binlerce Müslüman için...

Zenawi'nin ölümü, ülkede reformlar yapılmasının önündeki büyük engelleri kaldıracak ve Etiyopya'daki Müslümanların dinlerini yaşamaları için de altın bir fırsat olacak."

  
2257 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret59000
Saat