BOTSVANA DIŞİŞLERİ BAKANI ÇANKAYA KÖŞKÜ'NDE
BOTSVANA DIŞİŞLERİ BAKANI ÇANKAYA KÖŞKÜ’NDE

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye-Botsvana Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 1. dönem toplantısı münasebetiyle Türkiye’de bulunan Botsvana Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Phandu Skelemani ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

 

Botsvana Cumhurbaşkanı Khama’ya en iyi dileklerinin iletilmesini isteyen Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin Afrika ülkeleriyle ilişkilerine verdiği önem çerçevesinde kıtanın başarı hikayesi Botsvana ile işbirliğini de geliştirmek istediğini ve Botsvana’nın Afrika’da demokrasi, hukukun üstünlüğü ve kalkınma gibi konularda model teşkil ettiğini belirtti.

TÜRKİYE-BOTSVANA İKİLİ İLİŞKİLERİ

Cumhurbaşkanı Khama’nın 2008 yılında yaptıkları bir görüşmede kendisine verdiği sözü tutarak Türkiye-Botsvana ilişkilerinin son dönemde kayda değer ivme kazanmasında büyük rol oynadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, ekonomik ve ticari işbirliğinin, imzalanması öngörülen anlaşmalarla sağlam ve istikrarlı yapıya kavuşturulmasının önem taşıdığını anlattı. Bu çerçevede ikili ticaret hacminin de mevcut potansiyeli yansıtacak şekilde arttırılması için çalışılması gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin önümüzdeki dönemde Botsvana’nın başkenti Gaborone’de mukim büyükelçilik açmayı planladığını ve TİKA’nın da Botsvana ile başlattığı teknik işbirliği projelerini arttırmaya hazır olduğunu ifade etti.

 

KONUK BAKAN: “TÜRKİYE’NİN BÖLGESİNDEKİ GELİŞMELER KARŞISINDAKİ İLKELİ TUTUMU TAKDİR EDİYORUZ”

Daha önce iki kez ziyaret ettiği Türkiye’de tekrar bulunmaktan duyduğu mutluluğu vurgulayan ve gösterilen misafirperverliğe teşekkür eden Bakan Skelemani ise, içten selamlarını getirdiği Cumhurbaşkanı Khama’nın Türkiye’nin bölgesindeki gelişmeler karşısında muhafaza ettiği ilkeli tutumunu takdir ettiğini ve tümüyle desteklediğini vurguladı. Türkiye’nin ekonomi alanında sergilediği başarıyı da hayranlıkla takip ettiklerini ve ikili ilişkileri daha da ilerletmeyi arzu ettiklerini belirten Bakan Skelemani, bu maksatla iki ülke arasında imzalanacak anlaşmalarla ahdi altyapıyı güçlendirmeyi hedeflediklerini ve Türk şirketlerini uygun bir yatırım ortamı sunan Botsvana’ya beklediklerini kaydetti.

  
2197 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret59001
Saat