MALİ'DE ÇÖZÜMÜ FRANSA ENGELLİYOR

Mali'de çözümü Fransa engelliyor

Mali'nin kuzeyindeki direnişçi gruplardan Ensar ed-Din Hareketi Sözcüsü Veled Buamame, Fransa'nın Kuzey Mali'deki krizde siyasi çözümün önünü tıkadığını belirtti.  

Ensaruddin Hareketi Sözcüsü Veled Buamame yaptığı basın açıklamasında, ''Savaştan nemalanan ve bölgede çıkarları bulunan bazı kesimler, bölgedeki krizin sonlandırılması için siyasi bir çözümü istemiyor. Bunların başında da Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande geliyor'' dedi.

Buamame, olası bir uluslararası askeri müdahale için, ''Biz bırakmak için silah taşımıyoruz. Kendimizi savunuruz, direniyoruz. Bu bizim hakkımız'' diye konuştu.

Mali krizinde Cezayir'in takındığı tutumu öven Buamame, ''Cezayirli yetkililerle 24 saat iletişim halindeyiz. Heyetlerimiz defalarca Cezayir'i ziyaret etti'' ifadelerini kullandı. Cezayir'in pek çok kere siyasi çözümün mevcut olduğunu dile getirdiğini kaydeden Buamame, ''Bazıları Cezayir'in bölgedeki rolünü oynamasına izin vermiyor'' değerlendirmesinde bulundu.

Ensaruddin hareketi, Cezayir ve Fransa arasındaki en önemli görüş ayrılıklarından birini oluşturuyor. Cezayir, Ensaruddin'i terör örgütü olarak saymazken Paris, hareketi olası bir askeri saldırıda hedef olarak görüyor.

AJANS AFRİKA

  
1952 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret58999
Saat