MALİ YANIYOR - MALİ’DE FRANSIZ KATLİAMLARI BAŞLADI

Fransa Ordusu'nun, Mali'nin kuzeyinde düzenlediği hava saldırılarında 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.


Malili askeri kaynaklar, stratejik Konna kasabasında en az 100 isyancının öldürüldüğünü ifade etti. Görgü tanıkları ise ölü sayısının 150 civarında olduğunu belirtti. Mali askerlerinin bölgeye girmek için hazırlık yaptığı belirtiliyor.Fransa'ya tehdit

Mali'nin kuzeyinde hakimiyet kuran örgütlerden Ensar ed Din, bölgede hava saldırıları başlatan Fransa'yı tehdit etti.

Somali'de bir Fransız rehinenin öldürülmesinin ardından açıklama yapan örgüt, ''Bu operasyonun sonuçları olacak. Sadece rehin tutulan Fransızlar için değil, Müslüman ülkelerinde bulunan tüm Fransız vatandaşları için.'' tehdidini yaptı. Açıklamada, "Direnerek kendimizi savunmaya devam edeceğiz. Savaşarak ölmeye hazırız." vurgusunda bulunuldu.

El Kaide Kuzey Afrika örgütü de operasyonları durdurmaması halinde, Fransa'nın kendi çocuklarının mezarını kazacağı tehdidini yapmıştı.

Fransa güçlerinin Somali'de düzenlediği rehine kurtarma operasyonunda hem rehine hem de bir asker öldürülmüş, başka bir asker ise rehin alınmıştı.

Afrika'nın farklı bölgelerinde 9 Fransız vatandaşının rehin tutulduğu belirtiliyor.

Fransız helikopteri düşürüldü

Fransa Savunma Bakanlığı, dün Mopti kasabası yakınlarında bir helikopterlerinin düştüğünü ve pilotun öldüğünü açıkladı.

Batı Afrika ülkelerinden Fildişi Sahili 3 bin 300, Burkina Faso ve Nijer de 500’er askeri Mali’ye sevk ede edeceklerini açıkladı. Nijeryalı Orgeneral Şehu Abdulkadir komutasındaki birliğe Senegal ve Togo’nın da destek vermesi bekleniyor. Bu birliğe Avrupa Birliği eğitim ve para desteği verecek.

Fransa'da terör uyarısı

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Somali ve Mali'deki askeri operasyonların ardından ülkedeki terör tehdidi seviyesinin yükseldiğini açıkladı

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta dün yaptığı açıklamada, Fransa’nın Mali’ye müdahalesini desteklediklerini belirtirken, ABD’nin Fransa’yı hem lojistik hem de istihbarat konularında desteklemeye hazır olduklarını ifade etti.

  
2297 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret58999
Saat