NİJERYA'DA MÜSLÜMAN ADAY BUHARİ SEÇİMİ KAZANDI
NİJERYA'DA MÜSLÜMAN ADAY BUHARİ SEÇİMİ KAZANDI

Nijerya'da İktidar Değişikliği

Nijerya'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi Müslüman aday Muhammed Buhari oldu.

Nijerya'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi Müslüman aday Muhammed Buhari oldu. Rakibi Goodluck Jonathan'ın yanı sıra uluslararası kurumların temsilcileri de Buhari'yi tebrik etti. Batı Afrika ülkesi Nijerya'da hafta sonu yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi Yenilikçi Parti'nin (APC) adayı Muhammed Buhari oldu. Seçim Komisyonu'nun verdiği bilgilere göre, Buhari oyların yüzde 53,95'ini alarak ülkenin yeni cumhurbaşkanıolmayı hak etti. Buhari'nin en yakın rakibi Jonathan'dan 2 milyon 570 bin dolayında daha fazla oy aldığı açıklandı.

Resmi seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından özellikle ülkede Müslüman nüfusun yoğunlukta olduğu kuzey kentlerinde Buhari taraftarları sokaklara dökülerek sevinç gösterileri düzenledi.

Eski bir darbeci general olan Muhammed Buhari 1983-85 yıları arasında ülkeyi yönetmişti.

Böylelikle Nijerya'da 1999 yılında askeri rejimin devrilmesinden bu yana ilk kez barışöıl bir şekilde iktidar değişikliği gerçekleşmiş oldu.

Jonathan'dan tebrik

Yenilgiyi kabul eden Demokratik Halk Partisi'nin (PDP) adayı Goodluck Jonathan salı gecesi yaptığı açıklamada Buhari'yi tebrik etti ve Nijerya halkına "ülkeyi yönetmek için kendisine verdiği fırsattan ötürü" teşekkür etti. Jonathan, "Adil ve özgür bir seçim sözü vermiştim. Sözümü tuttum" dedi. Jonathan, 2010 yılından bu yana cumhurbaşkanlığı görevini yürütüyordu.

Avrupa Birliği'nin Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini Buhari'nin zaferini "yürekten" kutladığını söyledi. Mogherini, Nijerya parlamentosuna seçilen tüm milletvekillerini de tebrik etti.

BM Genel Sekreteri Ban ki Moon da Buhari'ye tebriklerini iletti. Ban, Jonathan'ın da seçimlerden sonra tam bir 'devlet adamı' gibi hareket ettiğini vurguladı.

Nijerya'da Muhalefet 15 Yıl Sonra Sandıkta İlk Defa Kazandı

Afrika’nın en kalabalık ülkesi ve en büyük ekonomisi Nijerya’da hafta sonu yapılan çekişmeli cumhurbaşkanlığı seçimlerini muhalefetin Müslüman adayı Muhammadu Buhari kazandı.

Afrika’nın en kalabalık ülkesi ve en büyük ekonomisi Nijerya’da hafta sonu yapılan çekişmeli cumhurbaşkanlığı seçimlerini muhalefetin Müslüman adayı Muhammadu Buhari kazandı. Buhari, seçim sonuçları açıklandıktan sonra yaptığı konuşmada kazananın Nijerya halkı olduğunu söyledi.

30 yıllık askerî darbeler sürecinin sona erdiği 1999’dan bu yana ülkeyi yöneten Demokratik Halk Partisi (PDP), iktidarı kaybetti. Ülke tarihinde ilk kez bir muhalefet partisi, ülke yönetimini iktidar partisinden sandıkta almış oldu.

Boko Haram’ın saldırı tehdidi altında gerçekleşen seçimlerde Buhari, 15,4 milyon oy alarak, 13,3 milyon oy toplayan ülkenin mevcut Cumhurbaşkanı Goodluck Jonathan karşısında tarihî bir zafer kazandı. Hıristiyan lider Jonathan, Buhari’yi arayarak tebrik etti.

“HİÇ KİMSENİN HIRSI BİR NİJERYALININ KANINA DEĞMEZ”

Nijerya'yı 2010'dan beri yöneten eski Goodluck Jonathan, Boko Haram saldırılarından dolayı eleştiri alıyordu. Seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra konuşan Jonathan “Hiç kimsenin hırsı, hiçbir Nijeryalının kanına değmez.” diye konuştu.

Eski devlet başkanının yenilgiyi kabullenmesi, ülkede her seçim sonrası görülen şiddet olaylarının bu kez yaşanmayacağı konusunda umutları artırdı. Yaklaşık 180 milyonluk Nijerya’da nüfusun yüzde 50’si Müslüman, yüzde 40’ı da Hıristiyanlardan oluşuyor.

Buhari de yaptığı konuşmada, “Başkan Jonathan çok değerli bir rakipti Kazanan, siz Nijeryalılarsınız. Halk, ulusumuz için sevgisini ve demokrasiye inancını gösterdi.” ifadesini kullandı.

AFRİKA’DA YANKILANMASI BEKLENİYOR

Siyasî gözlemciler, bu seçimlerin Afrika çapında yankılanacağını, kıtanın demokratikleşmesi yolunda tarihî bir dönemeç olabileceğini belirtiyor.

72 yaşındaki Buhari, 1983’te askerî darbeyle iktidara gelmiş, 2 yıl sonra ise yine bir darbeyle koltuğunu kaybetmişti. Bir demokrat olarak yeniden doğduğunu söyleyen Buhari, seçim kampanyasında ülke ekonomisini zayıflatan yolsuzluklara karşı sıfır tolerans, 2009’dan bu yana 10 binden fazla kişiyi katleden Boko Haram ile de kararlı bir mücadele sözü verdi.

  
1540 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret58999
Saat