AFRİKA'DA BARIŞ VE GÜVENLİK FORUMU

Senegal'de yapılan Afrika'da Barış ve Güvenlik Forumu'nda, terörle etkin mücadele için aşırıcılığın yok edilmesi gerektiği mesajı verildi.

Başkent Dakar'da düzenlenen forumun kapanışında konuşan Senegal Devlet Başkanı Macky Sall, aşırıcılığın İslam'la bir ilgisi olmadığını belirterek Müslüman ülkelerin bu yanlış algıyı ortadan kaldırması gerektiğine işaret etti.

 

İslam'ın huzur veren bir din olduğunu vurgulayan Sall, "İslam bir barış dinidir. Müslüman ülkelerin aşırıcılığa karşı mücadele vermesi önemli." ifadesini kullandı.

 

Öte yandan Afrika'daki orduların teröristlere karşı etkili savaşabilmesi için askeri eğitimin geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Sall, çoğu ülkede ordunun zayıf kaldığını dile getirdi.

 

Libya Devlet Başkanı Yardımcısı Mossa El Kony de şiddet içeren söylemlerden kaçınılması amacıyla gençlere yön veren dini aktörlerle çalışılması önerisinde bulundu. El Kony, bu konunun özellikle ele alınacağı bir forumun düzenlenmesinin faydalı olacağını söyledi.

 

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari de binlerce genci kandıran Boko Haram örgütünü örnek göstererek El Kony gibi çalışmaların gençler üzerinde yoğunlaştırılması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Dakar'da önceki gün başlayan ve dün sona eren foruma devlet başkanı, uzman, diplomat ve askerlerden oluşan 700'e yakın kişi katıldı.

  
672 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret59000
Saat