GÜNEY AFRİKA'DA GREV KATLİAMI: 30 ÖLÜ

GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

Grev, Katliama Dönüştü: 30 ölü

İzinsiz gösteri yapmak isteyen maden işçilerine polis ateş açtı; 10'dan fazla ölü var.

Dünyanın en zengin platin ve altın madenlerinin bulunduğu Güney Afrika'da izinsiz gösteri yapmak isteyen maden işçileri polisle çatıştı.

Bıçak, kılıç ve sopalarla protesto eylemi düzenleyen göstericilere polis ateş açtı.

İlk belirlemelere göre 10 kişi öldü, çok sayıda yaralı var.

Son iki gündür platin madeni yakınlarında kamp kurdukları tepede bıçak, kılıç ve sopalarla gösteri yapan yüzlerce madenciye grevi sonlandırmaları ve işe dönmeleri için son bir çağrı yapıldı.

Protestoya devam eden madencilere polis önce biber gazı ve plastik kurşunlarla müdahale etti.

Polis gerilimin tırmanmasıyla göstericilere gerçek kurşunlarla ateş açtı.

Kaçışmaya başlayan madencilerden 10'dan fazlasının öldüğü, birçoğunun da yaralandığı bildirildi.

Güney Afrika Basın Derneği'nden gazeteci Molaole Montsho, polisin öğleden sonra Lonmin PLC madeni yakınlarında toplanan işçilerden silahlarını bırakarak pansiyon ve barakalarına dönmelerini istediğini, bazı işçilerin çağrıya uyup bölgeden ayrıldığını, diğerlerininse şarkılar söyleyerek maden yakınlarındaki bir beldeye doğru yürümeye başladığını söyledi.

Montsho, polisin, işçileri dağıtmak için ilk olarak üzerlerine göz yaşartıcı gaz ve basınçlı su sıktığını, daha sonra da şok bombası attığını bildirirken televizyonlarda polis saflarından açılan yoğun ateşin yanı sıra yollarda kanlar içinde yatan kişilerin görüntüleri yayınlandı.

Lonmin madenindeki eylem, 10 Ağustos'ta yaklaşık 3 bin işçinin, daha fazla ücret için işi bırakmasıyla başladı. İşverenin yasa dışı olarak nitelediği olaylar sırasında aralarında güvenlik görevlileri, polisler ve işçilerin bulunduğu 9 kişi ölmüştü.

Güney Afrika’da platin madeninde çalışan işçilerin grev girişimleri kanlı bitti. Polisin işçilerin üzerine acımasızca ateş açtığı görüntüler izleyenlerin kanını dondururken, dünyada da büyük yankı uyandırdı.

Dünyanın en zengin platin ve altın madenlerinin bulunduğu Güney Afrika'da izinsiz gösteri yapmak isteyen maden işçileri polisle çatıştı. Bıçak, kılıç ve sopalarla protesto eylemi düzenleyen göstericilere polis ateş açtı. İlk belirlemelere göre 18 kişi öldü, çok sayıda işçi yaralandı. Güney Afrika Basın Derneği'nden gazeteci Molaole Montsho, polisin işçileri dağıtmak için ilk olarak üzerlerine göz yaşartıcı gaz ve basınçlı su sıktığını, daha sonra da şok bombası attığını bildirirken, televizyonlarda polis saflarından açılan yoğun ateşin yanı sıra yollarda kanlar içinde yatan kişilerin görüntüleri yayımlandı.

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret68185
Saat